Zdrowa dieta – lepsza pamięć

Jednym z bardzo istotnych czynników, które wpływają na nasz umysł i pamięć jest, bez wątpienia, dieta. Temat ten obrósł już w tyle mitów, że czasem trudno jest nam zdecydować, co powinniśmy jeść, a czego unikać – warto więc od nowa zapoznać się z tą tematyką, aby pomóc sobie przed egzaminem czy testem w sposób prosty i skuteczny – poprzez modyfikację diety i przestawienie się na zdrowe jedzenie.

Jak i ile jeść

Ucząc się czy studiując, rzadko kiedy trzymamy się zasad zdrowego odżywiania. Tymczasem, ich przestrzeganie jest konieczne, aby nasz organizm mógł pracować w odpowiedni sposób. Niezwykle istotnym, choć często bagatelizowanym posiłkiem jest śniadanie – przeważająca liczba studentów albo nie je go wcale albo je bardzo późno, przez co organizm nie ma wystarczającej energii, żeby podołać nauce; trzeba bowiem pamiętać, że nasz mózg zużywa aż 20% całej energii dostarczonej ciału. Śniadanie powinno być na tyle obfite, abyśmy bez problemu dotrwali do obiadu, posilając się w międzyczasie jedynie drobną przekąską. Obiad powinien być centralnym posiłkiem dnia – najlepiej, gdy składa się z dwóch zbilansowanych dań. Kolacja natomiast, poprzedzona zdrowym podwieczorkiem, może być lżejsza – ważne jest, aby spożywać ją co najmniej dwie godziny przed pójściem spać. Ważniejsza od ilości spożywanego jedzenia jest regularność – nieregularne posiłki to wstęp do problemów z żołądkiem, zaburzeń koncentracji i pamięci oraz złego samopoczucia. 

Co włączyć do jadłospisu

Aby wiedzieć, jak komponować posiłki, trzeba najpierw zdać sobie sprawę, które substancje wpływają pozytywnie na nasz mózg i zdolność do nauki. Należy do nich np. kreatyna, znana zapewne niektórym jako… odżywka na przyrost mięśni oraz zwiększenia energii do treningu na siłowni. Naukowo udowodniono, że kreatyna wpływa pozytywnie na naszą pamięć i zdolność koncentracji – stąd warto w diecie zawrzeć mięso wołowe, śledzie czy łososia – są one bogatym źródłem tego składnika. Inną ważną substancją jest lecytyna, która również ma bardzo korzystny wpływ na pamięć i koncentrację – zawarta jest np. w orzechach, ale także w mniej kalorycznych jajkach i kalafiorze. Specjaliści od żywienia podkreślają, że w optymalnej diecie powinny znaleźć się również nienasycone kwasy tłuszczowe, zwane kwasami omega-3 i omega-6, które usprawniają procesy myślenia i skupiania się – możemy znaleźć je w orzechach, rybach, ale również owocach morza czy np. oleju z wiesiołka.

Nie wolno zapomnieć o witaminach. Witaminy A, C i E są naturalnymi środkami przeciwstresowymi i, co za tym idzie, wspomagającymi koncentrację. Witamina B12 zapewnia dobry nastrój, równowagę psychiczną, pomaga w uczeniu się i skupieniu uwagi. Znaleźć ją możemy (podobnie jak inne witaminy z grupy B) w owocach, warzywach czy drobiu. Istotnym elementem zbilansowanej diety są również takie pierwiastki, jak potas czy magnez, poprawiające pracę mózgu, wzmagające procesy koncentracji, zmniejszające poziom stresu – znajdziemy je na pewno w owocach, warzywach, ale również w mleku czy kakao. Ważne jest także picie odpowiednich ilości (około 2 litry na dobę) wody niegazowanej, która wypłukuje z organizmu toksyny i wpływa pozytywnie na zdolność koncentracji.

Dietę taką można wspomagać preparatami pochodzenia naturalnego czy farmaceutykami zawierającymi gotowy do przyswojenia magnez, potas czy witaminy – powinien być to jednak tylko suplement.

Czego unikać

Wbrew powszechnemu mniemaniu, wszelkie dopalacze, w których składzie widnieje kofeina, silniejsza od niej guarana, inne substancje pobudzające oraz cukry, nie są dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na efektywnej nauce dużych partii materiału. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie te składniki mają swój określony czas działania (od godziny aż po kilka godzin), po którego upływie ogromnie spada wydolność naszego organizmu, zaczynamy być senni i nie możemy dalej się uczyć. Dłuższe stosowanie tego rodzaju wspomagaczy sprawia, że stajemy się nerwowi, gdyż wypłukiwany jest z naszego organizmu magnez oraz potas, co sprzyja wzrostowi stresu oraz zaburzeniom koncentracji. Wszelkie produkty zawierające cukry poprawiają naszą zdolność koncentracji i dodają nam energii na krótko, dlatego nie jest zalecane spożywanie ich w dużych ilosciach w czasie nauki.

Warto zadbać o siebie podczas wmożonego wysiłku intelektualnego, ograniczając spożycie kawy, napojów energetycznych i słodyczy, a zamiast nich wprowadzić do diety owoce, warzywa i zbilansowane, regularne posiłki. Taka zmiana przyzwyczajeń będzie miała długotrwały, pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, pamięć i zdolność koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *