Z ortografią za pan brat

Nauka ortografii sprawia wielu osobom problemy już od najmłodszych lat; jest to związane nie tylko z rzeczywistą trudnością, jaką niesie ze sobą ortografia polska, ale również z nieprawidłowymi technikami nauki, które nie oddziałują na kilka zmysłów jednocześnie. Co zrobić, aby nauka ortografii nie sprawiała nam problemów, a była efektywna, szybka i prosta? Oto kilka sposobów na to, aby z ortografią być za pan brat.

Postaw na efektywność

Aby umiejętnie się uczyć, trzeba znać możliwości swojego umysłu – najlepiej jest się uczyć, dzieląc materiał na krótkie, 30minutowe odcinki oddzielone 5 minutami przerwy. Dobrze jest również pobudzać kilka pól swojego mózgu poprzez naukę skojarzeniową opartą na kilku zmysłach, a nie na jednym. Zasady pisowni polskiej są dosyć skomplikowane, a w dodatku istnieją słowa, na które nie ma regułki, i których po prostu trzeba się nauczyć – warto więc dla każdego etapu nauki dobrać odpowiednią metodę, która zapewni efektywność naszym wysiłkom. Język polski w szkole często traktuje po macoszemu naukę ortografii, zwalniając z obowiązku jej znajomości osoby nie tylko mające trudności z nauką, ale również leniwe – dlatego warto zainwestować w naukę w domu.

Metoda na wyjątki

Największym problemem w nauce ortografii polskiej są oczywiście wyjątki, na które nie możemy nałożyć żadnej reguły i które najczęściej są pisane z błędami – warto tutaj dobrać do nauki taką metodę, która przemawia do nas najlepiej. Jednym z takich sposobów nauki jest tworzenie rymowanych wierszyków, zawierających wyrazy sprawiające trudność w pisaniu. Ważne, aby każdy wierszyk był łatwy do zapamiętania, najlepiej zabawny, a także, by zawierał grupę wyrazów, które są wyjątkami, ale posiadają w pisowni tylko jedną literę sprawiającą trudność. Przywoływanie z pamięci takiego wierszyka, znacznie ułatwi bezbłędne napisanie wyrazu, który w nim występuje. Dla wielu osób, szczególnie młodszych albo posiadających pamięć fotograficzną, przydatne będzie również tworzenie do danego wierszyka ilustracji, które pomogą w wizualizowaniu sobie danego zagadnienia ortograficznego. Innym sposobem na naukę wyrazów będących wyjątkami jest tworzenie sobie grup wyrazowych opartych na podobnych skojarzeniu, które są wyjątkami dotyczącymi jednej litery, na przykład litery „h”; dzięki temu jesteśmy w stanie szybko odtworzyć całą grupę i na zasadzie skojarzeń stworzyć poprawny zapis.

Zasady ortograficzne

Znacznie prościej jest, gdy mamy do czynienia z nauką takich słów, które podpadają pod zasady ortografii – należy wtedy przede wszystkim nauczyć się danej zasady i zadbać o to, aby ćwiczyć ją jak najczęściej. Kiedy np. uczymy się, na czym polegają zasady pisowni nie – przydaje się zazwyczaj dobra znajomość części mowy i stworzenie sobie wierszyka, który będzie dotyczył dwóch wyrazów o różnej pisowni oraz ilustrował całą zasadę. Warto pamiętać, jak ważna jest w nauce ortografii systematyczność oraz ciągłe czytanie książek i innych tekstów – dzięki temu wzrokowo zaznajamiamy się z trudnymi w pisowni wyrazami i potrafimy je odpowiednio przyporządkować w pamięci do określonej zasady, co sprzyja samej nauce, a także powiększa nasz zasób słownictwa.

Ortografia dla dzieci

W przypadku dzieci, nauka powinna opierać się na odpowiednim doborze podręczników oraz metody nauczania – indywidualnie do potrzeb danego dziecka. Warto pamiętać o tym, że dzieci szybko nudzą się nauką oraz zniechęcają do niej, trzeba więc dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć ciekawy i zróżnicowany program zdobywania wiedzy. Aby mały uczeń osiągnął jak najlepsze wyniki przy nauce ortografii, dobrze jest również stworzyć system nagród i zachęt, które zmobilizują dziecko do nauki. Warto podzielić materiał na małe, systematycznie nauczane części, a za naukę każdej z nich ustalić z dzieckiem inną nagrodę – gdy tylko dziecko zaczyna się zniechęcać, powinno spojrzeć na listę nagród, co zmotywuje je do dalszej nauki. Dobrze jest również pamiętać o pochwałach – na początkowym etapie nauki niewielki odsetek dzieci uczy się dla siebie, większość chce być doceniona.
Aby ortografia nie była dla nas niczym trudnym, dobrze jest zainwestować czas w jej efektywną naukę, wspomaganą różnorodnymi metodami skojarzeniowymi oraz stworzoną według naszych indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *