Rusza unijny konkurs dla młodzieży „Mój pierwszy krok w wolontariat”

Konkurs Mój Pierwszy Krok w Wolontariat

„Mój pierwszy krok w wolontariat” - to tytuł piątej edycji konkursu organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tym razem jego tematyka nawiązuje do trwającego Europejskiego Roku Wolontariatu Propagującego Aktywność Obywatelską. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prace konkursowe mogą mieć formę eseju, prezentacji, fotoreportażu lub wideoreportażu. Termin nadsyłania prac upływa 17 października 2011 roku.

- Ten konkurs to szansa, żeby zrobić ten pierwszy krok, a przy okazji pomóc początkującym wolontariuszom – mówi Rafał Rudnicki, kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Chcemy wyróżnić tych, którzy już zaangażowali się w wolontariat i mogą udzielić przydatnych rad początkującym, jak również tych, którzy dopiero zamierzają to zrobić i mają świetne pomysły jak zachęcić swoich kolegów i koleżanki by przyłączyli się do pomagania innym.

Konkurs jest skierowany do uczniów, którzy są już wolontariuszami oraz do tych, którzy takiego doświadczenia jeszcze nie mają, ale chcieliby zostać wolontariuszami.

  • Wolontariusze będą mieli za zadanie przedstawić swoje doświadczenia i udzielić rad swoim kolegom i koleżankom, którzy dopiero debiutują jako wolontariusze.
  • Uczniowie, którzy takiego doświadczenia jeszcze nie posiadają będą mogli przedstawić swoje pomysły na to, jak planują zaangażować się w wolontariat.
  • Wolontariusze oraz chętni do pomagania innym mogą również opisać swój pomysł na to, jak sami w przyszłości, po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej, chcieliby się zaangażować w wolontariat europejski, przeznaczony dla osób pełnoletnich.

konkurs Komisji Europejskiej związany z Europejskim Rokiem Wolontariatu

Wachlarz dziedzin wolontariatu, których dotyczy konkurs jest bardzo szeroki – od klasycznych form pomocy dla osób starszych, niepełnosprawnych, ubogich, dzieci mających trudności w nauce po wolontariat w zakresie kultury, sportu, ekologii, opieki nad bezdomnymi zwierzętami i wiele innych.

Uczestnicy konkursu mogą przygotować swoje prace w formie eseju, prezentacji, fotoreportażu lub wideoreportażu. Gotowe prace będzie można nadsyłać do 17 października 2011 roku włącznie na adres: Centrum Edukacji Obywatelskiej, ul. Noakowskiego 10/1; 00-666 Warszawa z dopiskiem „Mój pierwszy krok w wolontariat”.

Prace zostaną ocenione przez jury złożone z przedstawicieli Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce praz instytucji partnerskich. Jury wybierze trzy najlepsze prace w każdej kategorii (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne). Lista laureatów zostanie ogłoszona najpóźniej 21 listopada 2011 r.

Nagrodami w konkursie są cyfrowe aparaty fotograficzne, zaproszenie do udziału w Gali Wolontariatu w Warszawie w grudniu 2011 r. oraz wizyta studyjna w Brukseli i zwiedzanie instytucji europejskich.

Więcej informacji o konkursie wraz ze szczegółowym regulaminem oraz formularzem zgłoszeniowym znajduje się na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

„Mój pierwszy krok w wolontariat” – to już piąta edycja konkursu organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, przy udziale partnerów: Ministerstwa Edukacji Narodowej (patronat honorowy), Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Centrum Wolontariatu oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Tegoroczny konkurs rozwija tematykę ubiegłorocznej edycji „Nie wykluczam!”, która była poświęcona walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. W 2009 r. konkurs nosił nazwę „Przybij piątkę!” i nawiązywał do piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Druga edycja pt. „Europa Wielu Kultur” była związana z obchodzonym w 2008 r. Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego, zaś pierwszy konkurs z 2007 roku nawiązywał do pytania „Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *