Nauka języka online

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ogromne możliwości daje Internet uczącym się języków obcych? Przy umiejętnym wykorzystaniu jego zasobów, można nauczyć się języka dużo szybciej i przyjemniej niż w tradycyjny sposób. Język to twór żywy, dynamiczny, ulegający ciągłym przemianom – Internet to idealne środowisko do jego poznawania.

Słowniki online

Nikt nie lubi wertować opasłych słowników w poszukiwaniu znaczeń słówek. To wyjątkowo żmudne i czasochłonne zajęcie. Poza tym, porządny słownik, np. polsko-angielski, to spory wydatek. Tymczasem wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: słownik polsko-angielski online i już mamy dostęp do kilku darmowych słowników (getionary.pl, ling.pl, dict.pl). W dodatku, nie musimy ich wertować strona po stronie - wystarczy wprowadzić szukane słowo w pole wyszukiwania i znaczenie już się nam wyświetla. Słowniki online są na bieżąco uzupełniane o nowe słowa, zwroty i wyrażenia (także te z języka potocznego czy slangowego) – nie ma więc obaw, że się zdezaktualizują.

Teksty zagranicznych piosenek

Niezawodny sposób na szybkie zapamiętanie jakiegoś ciągu słów, to połączenie go z muzyką. To dlatego teksty piosenek tak często chodzą nam po głowie i nucimy je bezwiednie. W internecie bez trudu odnajdziemy anglojęzyczne teksty ulubionych utworów. Możemy też od razu poszukać ich tłumaczenia albo sami słowa piosenki przetłumaczyć za pomocą takich narzędzi jak słownik czy tłumacz online. Gdy już zrozumiemy o czym śpiewają nasi ulubieni zagraniczni wykonawcy, słówka z ich piosenek na pewno na długo pozostaną nam w głowie.

Surfuj po angielsku

Codziennie przeglądamy newsy na portalach internetowych i stronach popularnych gazet. Dlaczego by nie zrobić sobie od czasu do czasu przeglądu prasy zagranicznej? Za pomocą Internetu możemy mieć szybki dostęp do najpopularniejszych tytułów ukazujących się na świecie (jeśli np. uczymy się angielskiego, warto zajrzeć na stronę BBC, CNN czy Times online). Pomocna w poznawaniu słownictwa, zwłaszcza specjalistycznego, może okazać się Wikipedia. Wystarczy przełączyć język i zapoznać się interesującym nas hasłem w wersji anglojęzycznej.

Nauka angielskiego online nie sprowadza się tylko do biernego korzystania z dostępnych w Internecie narzędzi i treści. Dzięki portalom społecznościowym i komunikatorom można, nie wychodząc z domu, nawiązać żywy kontakt z osobami z całego świata. Możliwości są nieograniczone – rozmowa przez Skype’a, wymiana maili, komentowanie obcojęzycznych blogów czy dyskutowanie na forach dyskusyjnych to tylko niektóre sposoby na przełamanie oporów związanych z komunikowaniem się w obcym języku.

Portale edukacyjne

W sieci znajduje się mnóstow miejsc, takich jak np. fiszkoteka, które służą pomocą pasjonatom języków obcych. Znajdziecie tam rozległe bazy wiedzy (słownictwo, gramatyka), interaktywne kursy, a także fora dyskusyjne, na których można konsultować przeróżne językowe watpliwości.

To tylko kilka pomyslów na wykorzystanie Internetu w nauce języków obcych. Każdy z nas może odkryć ich dużo wiecej. Jeśli będziesz kierować się swoimi zainteresowaniami i upodobaniami, nauka online stanie się przyjemna i efektywna. Tak więc do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *