Jak szybko nauczyć się wiersza na pamięć? Jest na to aplikacja!

20102247_m

Znowu zadano Ci naukę wiersza na pamięć? I znów nie masz ochoty tracić na to czasu? Spokojnie! Tym razem pójdzie Ci o wiele szybciej niż zwykle. (A przy okazji poznasz program, który przyda Ci się na innych lekcjach.)

Jak do tej pory uczyłeś się wiersza na pamięć? Czytałeś go setki razy? Powtarzałeś każdy wers w nieskończoność? Przepisywałeś, póki nie rozbolała Cię ręka? Za to podczas recytacji i tak zamiast kolejnego wersu w głowie pojawiała się kompletna pustka?

Przyszła pora, by pożegnać się z nieskutecznymi metodami.

Rozwiązaniem jest nauka za pomocą programu interaktywnego, takiego jak Fiszkoteka.pl. Najpierw wyjaśnię Ci jak to działa, a potem pokażę jak w kilka minut przygotować własny zestaw za darmo. :-)

 

Jak to działa?

System oparty jest na fiszkach. Program pokazuje Ci pierwszy wers wiersza, a Twoim zadaniem jest podanie kolejnego. Za każdym razem skupiasz się jedynie na pojedynczej linijce tekstu, dzięki czemu zapamiętujesz szybciej.

Do każdego wersu dopasowany jest obrazek. Zawiera on wskazówkę dotyczącą kolejnego zdania. To klucz do Twojego sukcesu. Dzięki obrazkowi nauka jest bardziej skuteczna – kolory i kształty dodatkowo pobudzają Twoje zmysły.

Fiszki przygotowane są w taki sposób, żeby dany obrazek był wyświetlany zarówno z poprzedzającym jak i następującym wersem. Jest on więc łącznikiem, dzięki któremu szybko skojarzysz dwie linijki tekstu i już nigdy nie zatniesz się w połowie recytacji!

A jeśli naprawdę nie masz czasu, możesz pobrać aplikację na telefon i uczyć się nawet na przerwach.

 

Jak zacząć naukę?

Kilknij w link, żeby ją otworzyć przykładowy wiersz – https://fiszkoteka.pl/zestaw/278484-adam-asnyk-do-mlodych, a następnie wybierz przycisk rozpocznij naukę. Upewnij się, że Losowa kolejność (ikonka strzałek) jest wyłączona.

Screenshot1

Fiszkoteka oferuje różnorodne formy nauki. Dzięki temu nauka nie będzie nudna ani przez chwilę. Zacznij od najłatwiejszych opcji, żeby zwiększyć płynność i skuteczność nauki.

 

Krok 1. Przepisywanie

Z menu na dole wybierz opcję Przeglądanie Aktywne (ikonka oka). Program pokaże Ci pierwszy wers i poprosi o przepisanie następnego. W ten sposób od samego początku nauki będziesz aktywnie zapamiętywać tekst.

 

Krok 2. Quiz

Zaczynasz kojarzyć poszczególne wersy? Z menu na dole wybierz opcję Quiz (ikonka listy). Twoim zadaniem będzie wybranie kolejnego wersu spośród czterech opcji. W ten sposób błyskawicznie opanujesz kolejność wersów.

 

Krok 3. (opcja 1) Wiem / Nie wiem

Wiersz zaczyna już układać się w całość w Twojej głowie. Pora na kilka ostatnich powtórek. Z menu na dole wybierz opcję Wiem / Nie wiem (ikonka żarówki). Tym razem wypowiedz kolejny wers na głos, a potem za pomocą odpowiedniego przycisku zdecyduj, czy już go znasz.

 

Krok 3. (opcja 2) Wpisywanie

Nie masz możliwości recytacji na głos? (Siedzisz akurat w autobusie albo nie chcesz się zbłaźnić przed starszym bratem?) Też mamy na to sposób. Z menu na dole wybierz opcję Wpisywanie (ikonka ołówka). To bardziej skuteczne, niż samo powtarzanie w pamięci, bo angażujesz więcej zmysłów. Takie dodatkowe zadanie sprawia również, że dłużej pozostajesz skupiony.

 

Krok 4. Trudne wersy

Niektóre wersy zapamiętasz szybciej, inne będą potrzebowały dodatkowej powtórki. Na podstawie Twoich odpowiedzi program wybierze je sam i automatycznie zaproponuje ich naukę. W ten sposób dodatkowo oszczędzisz czas!

 

Krok 5. Nagranie mp3

Recytacja już jutro? Zafunduj sobie dodatkowe utrwalenie przed pójściem spać. Pobierz lekcję w formie nagrania mp3. Dzięki odpowiedniej konstrukcji fiszek lektor automatycznie przeczyta każdy wers dwa razy, dając Ci możliwość aktywnej powtórki razem z nim.

 

Gotowe zestawy

Adam Asnyk – Do młodych https://fiszkoteka.pl/zestaw/278484-adam-asnyk-do-mlodych

Adam Mickiewicz – Oda do młodości https://fiszkoteka.pl/zestaw/278491-adam-mickiewicz-oda-do-mlodosci

Adam Mickiewicz – Inwokacja (Pan Tadeusz) https://fiszkoteka.pl/zestaw/278539-adam-mickiewicz-inwokacja-pan-tadeusz

Wisława Szymborska – Nic dwa razy https://fiszkoteka.pl/zestaw/278556-wislawa-szymborska-nic-dwa-razy

Krzysztof Kamil Baczyński – Elegia o chłopcu polskim https://fiszkoteka.pl/zestaw/278588-krzysztof-kamil-baczynski-elegia-o-chlopcu-polskim

(Jeśli nauka nie zaczyna się od pierwszego wersu, wyłącz opcję losowej nauki klikając na ikonkę ze strzałkami.)

 

Jak przygotować własną lekcję?

Na naszej liście brakuje Twojego wiersza? Stworzysz go zaledwie w klika minut! Dzięki pracy z tekstem zaczniesz kojarzyć większość wersów jeszcze przed rozpoczęciem nauki!

 

 1. Przygotuj listę fiszek

Skopiuj z internetu treść wiersza i otwórz program Excel.

W pierwszym wersie wpisz tytuł wiersza, a następnie wklej tekst w tej samej kolumnie.

W drugiej kolumnie wklej treść bez tytułu. Dzięki temu każda fiszka będzie zawierała dwa następujące po sobie wersy.

Bez tytułu.png

 

 2. Importuj fiszki do Fiszkoteki

Zaloguj się na swoje konto w Fiszkotece.

Z menu na górzej stronie wybierz zielony przycisk stwórz fiszki.

Przejdź do zakładki importuj z listy słówek.

Wklej w oknie tekstowym treść obu kolumn z Excela, a następnie kliknij importuj fiszki. Jeśli komputer nie rozmieścił tekstu w fiszkach w prawidłowy sposób, wybierz znak rozdzielający ręcznie.

Screenshot3.png

 

3. Dodaj obrazki

Dodaj obrazek do każdego wersu, klikając na ikonkę zaznaczoną na czerwono – możesz go wybrać z naszego archiwum, wpisując odpowiednie słowo kluczowe, lub importować z Twojego komputera.

Screenshot4.png

Masz śmieszne skojarzenia? Wykorzystaj je! Im ciekawszy obrazek, tym szybciej go zapamiętasz :).

 

4. Dodaj nazwę lekcji

Na samym dole listy wpisz tytuł i autora wiersza jako nazwę lekcji. Dzięki temu inni użytkownicy też będą mogli skorzystać z Twoich materiałów (taki mały dobry uczynek :)). Na koniec kliknij Stwórz fiszki.

 

Gotowe! Możesz już rozpocząć ekspresową naukę wiersza na pamięć :).

Nie zapomnij wysłać linka do Twojego wiersza kolegom z klasy, na pewno chętnie odwdzięczą Ci się na następnej klasówce ;).

 

2 myśli nt. „Jak szybko nauczyć się wiersza na pamięć? Jest na to aplikacja!

  1. aga

    Właśnie tego szukałam! Mam zadane nauczyć się Nic dwa razy i akurat jest na twojej liście! Dzięki dzięki dzięki!!!

    Odpowiedz
  2. 8732466

    Nie wierzę, że odkryłem ten sposób dopiero teraz :D. Jak mogłem marnować aż tyle czasu na naukę?? Dzięki!!! Poleciłem już całej klasie. Polonistka zazwyczaj zadaje nam wiersze za karę. W tym momencie ta kara przestała działać ;)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *