Jak pokonać stres

Badania na całym świecie pokazują, że złe wyniki egzaminów czy sprawdzianów wśród uczniów i studentów nie są skutkiem nieumiejętności uczenia się czy złego przygotowania, a występującego powszechnie stresu, który paraliżuje zdającego i sprawia, że nie potrafi on odpowiednio wykorzystać i odtworzyć swojej wiedzy.

Czym jest stres?

Aby móc walczyć z jakimkolwiek zjawiskiem, trzeba najpierw poznać jego istotę. Stres jest czymś, o czym obecnie wiele się mówi – trudno jednak jednoznacznie go zdefiniować, jako że istnieje kilka teorii na jego temat . W kontekście uczenia się, najbardziej odpowiednia będzie psychologiczna definicja stresu, która mówi, że stres, to reakcja organizmu (zarówno fizyczna, jak i psychiczna) na sytuację stresogenną, tj. odbiegającą od zwykłych, spotykanych w codziennym życiu sytuacji.

Wykorzystaj stres jako atut

Co ciekawe, w społeczeństwie stres jest postrzegany jako coś negatywnego, tymczasem wszystko zależy zarówno od osoby poddanej stresowi, jak również od natężenia oraz długości sytuacji stresogennej; stres silny lub długotrwały może prowadzić do zmian w psychice i ciele człowieka. W przypadku, kiedy analizujemy tzw. stres szkolny, możemy go określić jako zdarzenie krótkotrwałe; odbiór stresu zależy jednak od osoby, która znajduje się w niewygodnej sytuacji. Zazwyczaj, co ciekawe, optymalny stres zwiększa nasze możliwości i powoduje, że jesteśmy bardziej efektywni – jest to tak zwana reakcja pobudzająca, eustresowa. Wiele osób jednak ma do czynienia z sytuacją dystresową, czyli taką, która wprowadza w stan paniki, paraliżuje człowieka i sprawia, ze jest on niezdolny do działania – w tym przypadku np. zdania egzaminu – nawet, gdy jest do niego odpowiednio przygotowany. Aby móc zwalczyć negatywny stres oraz przekuć go na pozytywną reakcję (eustres), dobrze jest znaleźć kilka sposobów na to, jak pokonać stres.

Objawy niechcianego stresu

Ile osób, tyle reakcji na stres – do najczęstszych oczywiście należy znane prawie wszystkim pocenie się dłoni. Wiele osób cierpi przy okazji stresu na dolegliwości żołądkowe, które dodatkowo wzmagają niepokój i dyskomfort. Często w sytuacjach egzaminów ustnych czy odpowiedzi przed większym gronem osoba zestresowana drży, zaczyna się pocić, jest jej zimno bądź gorąco. W przypadku, kiedy stres jest naprawdę duży i nijak nie możemy sobie z nim poradzić, występują również problemy z oddychaniem, poprzedzające zwykle napad paniki. Wiele osób w stresie płacze, inne są bardzo nerwowe i wywołują konflikty, często zdarza się komuś stracić przytomność. Wszystkie te objawy wskazują na obecność negatywnego stresu, który zwykle nas paraliżuje i sprawia, że nic nam nie wychodzi tak, jak powinno; wynikiem takiej sytuacji jest poczucie winy, z czasem przeradzające się w jeszcze większy stres, jeśli sytuacja stresogenna się powtarza – zakorzenia się bowiem w nas myśl o tym, że na pewno sobie nie poradzimy.

Jak radzić sobie ze stresem?

Przede wszystkim, kiedy już poznaliśmy wroga, musimy zdać sobie sprawę z tego, że stres jest czymś, co możemy bez problemu pokonać; to przekonanie na pewno pomoże nam w walce ze stresem. Polecane sposoby na stres są różne, do najciekawszych należą:

  • wizualizacja – na kilka tygodni przed stresującym nas egzaminem zaczynamy codziennie powtarzać wizualizację sceny egzaminu; tak jednak ją kreujemy, abyśmy mogli się do niej pozytywnie nastawić oraz aby stworzyć sobie w myślach obraz łatwego, z sukcesem zdanego egzaminu, który w ogóle nas nie stresuje;
  • zmiana otoczenia – regularne wyjścia na spacer są doskonałym sposobem na odprężenie i zaprzestanie myślenia o stresującej sytuacji;
  • system nagród – jest to kolejna ciekawa metoda radzenia sobie ze stresem; w myślach obiecujemy sobie pewną nagrodę, czynność czy rzecz sprawiającą nam przyjemność, na którą sobie pozwolimy, jeśli uda nam się pokonać stres w określonej sytuacji;
  • koncentracja – w tej metodzie ważne jest, aby skoncentrować się na jakimś działaniu – jest to szczególnie przydatne w momencie, kiedy już czekamy na egzamin. Wystarczy np. zacząć odliczać liczby od 30 do 1 albo wykonać proste zadanie matematyczne.

Co z dietą?

Na pewno złym sposobem na poradzenie sobie z sytuacją stresową jest zażywanie jakichkolwiek lekarstw, mających na celu farmakologiczne wyciszenie organizmu – ich skutkiem ubocznym jest bowiem obniżenie naszej efektywności ; jeśli bardzo chcemy uspokoić organizm jakimiś środkami, warto wybrać te bezpieczne , np. herbatkę z melisy. W ramach walki ze stresem niewskazane jest również jedzenie słodyczy czy picie kawy – kofeina bowiem pogłębia stres, przez wzmożenie wydzielania adrenaliny, słodycze zaś powodują chwilową poprawę nastroju ze względu na skok glukozy we krwi, potem zaś skutkują poczuciem winy, zbędnymi kilogramami oraz spadkiem nastroju. Warto natomiast wprowadzić do diety wszelkie pokarmy zawierające przeciwutleniacze czy magnez – oba te składniki pozwalają zmniejszyć ciśnienie krwi, ustabilizować pracę serca oraz uczynić nas silniejszymi w walce ze stresem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *