Efektywna nauka dla każdego

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy nieznane były sposoby na szybką naukę, nabywanie wiedzy polegało zwykle na „wkuwaniu” na pamięć regułek, wzorów czy słówek. Obecnie wiadomo już, jak uczyć się szybko i skutecznie – i nie chodzi tylko o metody uczenia się, ale również o okoliczności tego procesu, które mogą znacznie ułatwić szybkie i bezproblemowe przyswajanie wiedzy z każdego zakresu.

Otoczenie

Trudno jest ci się uczyć w pokoju? A może dlatego, że panuje w nim bałagan? Brak porządku w miejscu nauki to jedna z rzeczy, które nie pozwalają się skupić na przedmiocie nauki, a rozpraszają nasze myśli – uporządkowanie biurka na pewno wyjdzie nam na dobre. Warto pamiętać o tym, żeby zapewnić sobie dobre oświetlenie miejsca nauki, które nie pozwoli naszym oczom się przemęczać; ważne jest również zapewnienie świeżego powietrza oraz butelki wody i przegryzki, na przykład w postaci łuskanego słonecznika, który bardzo dobrze wpływa na naszą pamięć – dzięki temu nie będzie trzeba odrywać się od nauki pod pozorem pragnienia czy głodu.

Planowanie pracy

Jeśli do nauki przystępujemy bez odpowiedniego planu, najczęściej zdarza się, że z trzech przedmiotów nauczymy się tylko jednego i będziemy zestresowani tym, że nie udało nam się nawet ruszyć dwóch pozostałych – dobrym rozwiązaniem jest więc ułożenie sobie planu nauki, w którym wyszczególnimy ile czasu poświęcimy na naukę konkretnego przedmiotu. Dzięki takiemu rozplanowaniu nie tylko poczujemy się pewniej, ale również będziemy mogli wprowadzić do nauki odpowiednie przerwy, niezbędne do zachowania efektywności.

Jak się uczyć?

Wybór techniki uzależniony jest od naszych własnych preferencji. Mnemotechniki są różne, ich wybór zależy od tego, czego przychodzi nam się uczyć oraz jaki rodzaj nauki jest dla nas najwygodniejszy. Jeśli jesteśmy wzrokowcami, pomoże nam mapa myśli – na środku kartki piszemy główne zagadnienie, zaś dookoła niego zagadnienia z nim powiązane, łącząc je z głównym zagadnieniem myślnikami. Dla słuchowców świetnym rozwiązaniem będzie głośne powtarzanie ważniejszych rzeczy. Do efektywnej nauki niezbędne są dobre notatki– powinny być jak najbardziej zwięzłe, ale zarazem treściwe. Dobrą formą nauki są również tzw. fiszki czyli małe karteczki służące do zapisywania (w formie pytania i odpowiedzi) treści, których chcemy się nauczyć. Podstawą nauki z fiszek jest częste i regularne powtarzanie, choć już samo przygotowanie sobie zestawu fiszek pozwala uporzadkować wiedzę i zapamiętać dużą jej część. W fiszkotece można zapisywać porcje wiedzy na wirtualnych karteczkach, którym nie grozi zniszczenia czy zgubienie. Dodatkowo, optymalne tempo powtarzania jest wyznaczane przez algorytm – nie trzeba więc martwić się segregowaniem fiszek według tego, za którym razem udało się je zapamiętać.

Oczywiście, przy takiej nauce niezwykle ważne jest ćwiczenie pamięci – warto jednak zaufać w pewnych kwestiach możliwościom naszego mózgu i wykorzystać go do nauki pewnych treści. Znaną metodą wykorzystującą nasze pierwotne umiejętności kojarzenia jest tworzenie zdań, w których pierwsza litera każdego wyrazu stanowi pierwszą literę słowa, które chcemy zapamiętać. Metoda ta jest bardzo przydatna, jeśli chcemy szybko i bez problemu zapamiętać słowa w konkretnej kolejności, a „wkucie” ich na pamięć jest dla nas kłopotem.

Efektywna nauka to cel, do którego powinien dążyć każdy uczeń i student – znalezienie swojego sposobu na naukę jest niezwykle ważne nie tylko dlatego, że pozwala zaoszczędzić czas, który spędzilibyśmy na nauce zwykłymi metodami pamięciowymi, ale również daje lepsze efekty – treści zapamiętywane są na dłużej, zaś ich odtwarzanie jest jakby automatyczne, dzięki czemu łatwiej jest nam przekazać zdobytą wiedzę podczas egzaminu czy testu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *