Co to są fiszki i dlaczego nauka z nimi jest tak skuteczna?

Co to są fiszki?

Co to są fiszki?

Być może kojarzysz papierowe fiszki jeszcze ze szkoły. Zazwyczaj na jednej stronie zawierały rysunek lub słowo (np. Maroko), a na drugiej odpowiedź (stolica: Rabat). Takie fiszki ułatwiały naukę do sprawdzianu – po przeczytaniu pytania mogłeś zastanowić się chwilę nad odpowiedzią, a następnie sprawdzić ją na odwrocie. Jeśli jej nie znałeś, mogłeś powtarzać tę czynność aż do skutku. Brzmi znajomo?

Fiszki do nauki języków to dwustronne karteczki, które na jednej stronie zawierają słówko w języku obcym (np. house), a na odwrocie jego tłumaczenie (np. dom). Służą do nauki w oparciu o prosty mechanizm „pytanie ­- odpowiedź”.

Czy same słówka mi wystarczą?

Odpowiednio opracowane fiszki oprócz samych słówek zawierają też przykłady ich zastosowania w zdaniach. Te w wersji elektronicznej uczą dodatkowo wymowy – zarówno słówek, jak i całych wyrażeń.

Jeśli oswoisz się z brzmieniem języka, Twoje uszy staną się bardziej wrażliwe na jego dźwięki, to zaś sprawi, że przyswajanie słownictwa, rozumienie ze słuchu i mówienie z odpowiednim akcentem przyjdzie Ci znacznie łatwiej.

Fiszki nie tylko uczą słów poprzez ich tłumaczenie (np. dog – pies), ale również wykorzystują obrazy i potencjał wizualizacji. Dzięki temu skojarzysz słówko dog np. z ulubioną rasą psa. W ten sposób nauczysz się myśleć w danym języku i nie będziesz tracić czasu na przywoływanie słówek w głowie.

Nie mam czasu…

Nauka języka kojarzy się zwykle z długimi godzinami spędzanymi nad książkami. Intensywny tryb życia, jaki prowadzimy w dzisiejszych czasach, wymaga zazwyczaj albo poświęcenia “coś za coś”, albo znalezienia innych rozwiązań. Nauka języka nie oznacza jednak, że musisz zrezygnować z innych zajęć. Kluczem jest odpowiednie wykorzystanie krótkich przerw między codziennymi obowiązkami. Jeśli jesteś zabiegany, kilkuminutowe sesje z fiszkami np. w drodze do pracy czy szkoły mogą okazać się idealnym rozwiązaniem.

Papierowe czy elektroniczne?

Fiszki papierowe to znany przez wszystkich klasyk, ale w dobie zaawansowanych rozwiązań technologicznych mamy do dyspozycji również inne opcje. Fiszki elektroniczne to takie „fiszki na sterydach”.

Dlaczego warto wybrać fiszki elektroniczne? Oto sześć powodów:

 • Są dostępne na różnych urządzeniach zsynchronizowanych z danym kontem. Oznacza to, że możemy rozpocząć naukę w domu przy komputerze i kontynuować ją np. za pomocą aplikacji mobilnej w czasie podróży autobusem.
 • Poprzez przykłady zastosowania słówek w zdaniach pokazują nam również konstrukcje gramatyczne. Przyswajamy więc jednocześnie i gramatykę, i słownictwo.

 • Uczą nas wymowy nie tylko słówek, ale i całych zdań.

 • Wprowadzają do naszej nauki system odroczonych powtórek (Spaced Repetition System). Na czym to polega? W oparciu o informacje początkowe tworzony jest spersonalizowany plan nauki, który pomaga nam zapisywać informacje w pamięci długotrwałej. Dzięki temu zapamiętujemy nowe słowa szybciej i na dłużej.

 • Dają nam dostęp do statystyk, co pozwala monitorować postępy w nauce. Widzisz, jak dużo się już nauczyłeś i Twoja motywacja wzrasta!

 • Dzięki dostępności na urządzeniach mobilnych mamy je zawsze przy sobie i nigdy ich nie zgubimy.

 

Efektywności działania fiszek elektronicznych najlepiej dowodzą sami użytkownicy tej metody. Poliglota Gabriel Wyner, ucząc się i powtarzając słownictwo w trakcie codziennej podrózy metrem do pracy, zapamiętał 3000 słów i konstrukcji gramatycznych języka francuskiego w zaledwie kilka miesięcy. Jeśli ta liczba nie wydaje Ci się zbyt imponująca, musisz wiedzieć, że w praktyce znajomość 3000 słów umożliwia zrozumienie aż 80-90% czytanego i słuchanego tekstu! Robi wrażenie, prawda?

Czym jest Fiszkoteka?

Fiszkoteka to aplikacja do nauki języków obcych, bazująca m.in. na opisanym wyżej mechanizmie. Dostępna jest na stronie Fiszkoteka.pl bądź też do pobrania na telefon z systemem Android lub iOS. Znadziesz w niej 24 języki obce i ponad 12 milionów fiszek. Baza ta wciąż rośnie, gdyż aktywnie rozbudowuje ją nie tylko zespół Fiszkoteki, ale przede wszystkim sami jej użytkownicy.

Jak zbudowane są fiszki?

Pojedyncza fiszka w Fiszkotece składa się z:

1. Pytania lub słówka w języku polskim.

2. Odpowiedzi na pytanie / tłumaczenia słówka.

3. Obrazka ilustrującego temat lub słowo.

4. Przykładu zdania zawierającego słówko, które starasz się zapamiętać.

5. Ikonki głośnika, dzięki której możemy jeszcze raz posłuchać wymowy słowa.

6. Dwóch przycisków: czerwonego “nie znałem” i zielonego “znałem”.

Jak wygląda sesja nauki?

Fiszkoteka jest inteligentną aplikacją, dzięki której powtarzasz słówka w krótkich sesjach i tym samym lepiej wykorzystujesz czas pomiędzy innymi zajęciami w ciągu dnia.

Działanie aplikacji opiera się na algorytmie dopasowującym powtórki do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Dzięki temu uczysz się krócej i zapamiętujesz więcej.

Jedna runda nauki trwa około minuty. Za każdym razem sam decydujesz, czy znasz już dane słówko, klikając w przycisk „wiedziałem” lub „nie wiedziałem”. Słówka powtarzane są w rundach, dopóki nie oznaczysz wszystkich jako znane.

Zdjecie1-wordpress

Słowa przydzielane są do kolejnej sesji powtorek na podstawie informacji o tym, czy już za pierwszym razem znałeś słówko, a także o tym, jak przebiegały Twoje poprzednie sesje. Powtórka może odbyć się jutro, za kilka dni lub za miesiąc – zależy to od indywidualnej historii nauki i postępów.

Jak działają powtórki Fiszkoteki?

Zdjecie2-wordpress

Wszystko to, czego się uczymy, zostanie prędzej czy później zapomniane, jeśli nie będzie powtarzane. Fiszkoteka opracowała system powtórek, dzięki któremu przypominamy sobie słówka w odpowiednim momencie, a jednocześnie nie tracimy czasu na te, które już umiemy. Pracując zaledwie 15 minut dziennie, można zapamiętać nawet 1000 nowych słów w miesiąc!

Dlaczego metoda fiszek działa?

Model bazuje m.in. na krzywej zapominania przedstawiającej zależność między ilością przechowywanych w pamięci informacji a upływem czasu, jaki nastąpił od momentu ich przyswojenia. Okazuje się, że zdecydowaną większość informacji zapomnamy już po kilku dniach.

Zdjecie3-wordpress

Jak powtarzać, aby zapamiętywać?

Fiszkoteka opracowała algorytm, w którym słówko zaplanowane jest do powtórki wtedy, gdy zaczynasz już je zapominanać. Plan nauki i przerw pomiędzy powtórkami jest spersonalizowany, przez co pracujesz w oparciu o najbardziej odpowiednią dla Ciebie liczbę powtórek, ilość materiału i odstępy czasowe.

Optymalne przerwy pomiędzy powtórkami są obliczone tak, aby:

 • zmaksymalizować ilość zapamiętanego materiału

 • zminimalizować czas nauki (liczbę powtórek)

Czego jeszcze można uczyć się z fiszek?

W artykule skupiamy się głównie na nauce języków, gdyż Fiszkoteka świetnie nadaje się do zapamiętywania słownictwa. Aplikacja może być jednak używana do nauki materiału z niemal każdej dziedziny, jak chociażby z geografii, medycyny, historii, prawa czy biologii.

Tak naprawdę każda dziedzina, której naukę da się przeprowadzić za pomocą konstrukcji pytania i odpowiedzi – w postaci tekstu, grafiki lub głosu – może być przyswajana za pomocą fiszek.

Zdjecie4-wordpress

Jak tworzyć własne fiszki i po co to robić?

Ucząc się języków, często korzystamy z wielu źródeł, m.in. z podręczników, słowników i własnych notatek. Fiszkoteka może przydać Ci się do tego, aby zebrać wszystkie słówka i stworzyć z nich fiszki online pogrupowane w Twoje własne listy do nauki. Dzięki temu cały materiał będziesz miał w jednym miejscu i zapamiętasz go znacznie szybciej.

Aplikacja sama dobiera obrazki, tłumaczenie i wymowę do słówek, więc tworzenie własnych fiszek zajmuje tylko chwilę. Stworzonymi przez siebie zestawami możesz dzielić się z innymi użytkownikami serwisu. Dzięki temu będą mogli korzystać z Twoich materiałów – tak samo jak Ty możesz uczyć się z fiszek opracowanych przez innych!

 Jak stworzyć własne fiszki? Oto 5 sposobów:

 1. Dodawanie pojedynczych fiszek – możesz wpisać słówko z jego gotowym tłumaczeniem, bądź też zdać się w tej kwestii na Fiszkotekę – aplikacja sama przetłumaczy je, a w dodatku doda zdjęcie i nagranie z wymową.

 2. Importowanie fiszek z listy słówek – wklejasz listę, a program automatycznie tworzy z niej pojedyncze fiszki.

 3. Tworzenie fiszek z tekstu – wklejasz tekst, np. słowa ulubionej piosenki lub ostatnio przeczytany artykuł z National Geographic, a program sam wybiera najważniejsze słowa i tworzy z nich fiszki.

 4. Wczytywanie fiszek ze zdjęcia – ładujesz zdjęcie (np. zeskanowany dokument), a program wykrywa słówka i zamienia go na fiszki.

 5. Tworzenie fiszek głosem – w aplikacji mobilnej dyktujesz słówko, a program zapisuje je jako fiszkę tekstową.

Gdzie i jak najlepiej uczyć się z fiszek?

Z fiszek możesz uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, bo dzięki wersji mobilnej możesz mieć je zawsze pod ręką. Doskonale sprawdza się to w sytuacjach, kiedy normalnie „tracisz” czas: np. jadąc autobusem, czy czekając w kolejce.

Zdjecie5-wordpress

Słownictwo możesz także przyswajać, słuchając fiszek w formie pliku mp3. Wystarczy pobrać dowolną listę, np. słówek, które sprawiają Ci największe trudności – Fiszkoteka zrobi ją za Ciebie, a Ty będziesz mógł słuchać jej podczas jazdy na rowerze, w samochodzie czy podczas spaceru. Dzięki temu poznasz wymowę, lepiej zapamiętasz, więcej zrozumiesz, a także nauczysz się poprawnie mówić!

Z jakich kursów mogę skorzystać?

Na początek dobre będzie Podstawowe Słownictwo Angielskie. Z czasem możesz przejść do takich kursów jak 1000 najpopularniejszych angielskich słów, 1000 najważniejszych rzeczowników po angielsku czy 500 najważniejszych czasowników po angielsku, które sprawdzą się również świetnie jako forma powtórki dla osób na nieco wyższym poziomie.

Dla szukających specjalistycznego słownictwa polecane są np. Business English, Business Marketing, Business Finance oraz Angielski Medyczny, zaś dla osób przygotowujących się do egzaminów takich jak FCE czy TOEIC – słownictwo do FCE, Office Survival English TOEIC -1000 words.

Coś dla siebie znajdą też osoby przygotowujące się do matury (np. Angielski Matura – poziom podstawowy).

Fiszkoteka opracowała też specjalny kurs dla maluszków – Angielski dla Twojego dziecka.

Przekonaj się, jak działa Fiszkoteka i przetestuj ją już dziś!

Masz 50 darmowych fiszek na start!

Sprawdź: www.fiszkoteka.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *