Chcesz zdać CAE? Oto 5 pytań, na które musisz znać odpowiedź

W ostatnich latach angielski stał się językiem międzynarodowej komunikacji.

To, że angielski stał się współczesnym lingua franca, jest kwestią, która nie podlega dyskusji. Uczą się go wszyscy i wszędzie – w absolutnie każdym zakątku globu, a certyfikaty potwierdzające zaawansowaną znajomość angielskiego stały się kluczem, który otwiera wiele drzwi. 

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób stara się poznać ten język jak najlepiej. To w końcu zupełnie co innego znać kilka podstawowych zwrotów, a co innego być na poziomie zaawansowanym i płynnie porozumiewać się po angielsku. Jesteś jedną z nich? Marzysz o tym, by udokumentować swoją znajomość angielskiego i zdobyć certyfikat CAE, ale nie do końca wiesz, jak się za to zabrać? Dobrze trafiłeś! Oto praktyczny przewodnik, który pozwoli Ci lepiej zrozumieć, czym właściwie jest ten egzamin, a następnie – miejmy nadzieję – zdać go na “A”.

Ale zacznijmy od początku.

 

CAE – co to właściwie jest?

CAE, czyli Certificate in Advanced English (Cambridge English: Advanced) to certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym odpowiadającym poziomowi C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ).

CAE to uznawany na całym świecie certyfikat Cambridge ESOL, który – w odróżnieniu od innych certyfikatów potwierdzających znajomość angielskiego takich jak np. IELTS, który ważny jest przez dwa lata – jest bezterminowy. Oznacza to, że jeżeli zdamy go raz, przez całe życie będziemy mieli prawo dokumentować za jego pomocą swoją znajomość angielskiego. Za przeprowadzanie egzaminów w Polsce odpowiedzialny jest British Council.

Cena egzaminu dla kandydatów indywidualnych to 630 złotych.

 Warto "zaprzyjaźnić się" ze strukturą egzaminu, by uniknąć dodatkowego stresu.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin składa się z czterech części:

 • Reading (czytanie) and Use of English (część leksykalno-gramatyczna sprawdzająca znajomość struktur językowych) – trwającej 1,5 godziny;
  Ten element egzaminu składa się z 8 części. Pierwsza z nich to zadanie, w ramach którego dla każdej luki w tekście musisz wybrać jedną z czterech odpowiedzi. Część druga i trzecia to również teksty z lukami, jednak w drugiej będziesz musiał samodzielnie wpisać słowo, zaś w trzeciej – stworzyć odpowiednią formę podanego już słowa (np. podany będzie czasownik, podczas gdy tekst wymaga użycia rzeczownika). Część czwarta to przekształcanie zdań w taki sposób, by nie zmienić ich znaczenia, a jednocześnie użyć słowa-klucza w niezmienionej formie. Część piąta polega na tym, by wybrać poprawną odpowiedź na pytanie dotyczące tekstu, który wcześniej przeczytaliśmy. Część szósta zawiera cztery krótkie teksty i pytania do nich. Twoim zadaniem będzie zaznaczenie, które pytanie dotyczy którego tekstu. W części siódmej Twoim zadaniem będzie uzupełnienie tekstu o brakujące akapity. Ostatnia część zawiera tekst oraz pytania, które trzeba dopasować do jego odpowiedniej części.

 • Writing (pisanie) – na którą również mamy 1,5 godziny, podczas której musimy stworzyć dwa teksty zawierające od 220 do 260 słów;
  Temat pierwszego tekstu jest nam narzucony, z kolei temat drugiego możemy wybrać spośród trzech możliwości.

 • Listening (słuchanie) – trwającej 40 minut;
  Pierwsze zadanie, z którym przyjdzie Ci się zmierzyć w tej części, polega na wybraniu poprawnej odpowiedzi (A, B, C) na pytania dotyczące trzech krótkich nagrań. Twoim drugim zadaniem będzie uzupełnienie luk w zdaniach w taki sposób, by ich treść zgadzała się z treścią nagrania, które usłyszysz. Zadanie trzecie to ponownie udzielanie odpowiedzi (tym razem A, B, C, D) na pytania dotyczące jednego dłuższego nagrania (np. wywiadu lub dyskusji). Czwarte i zarazem ostatnie zadanie polega na dopasowaniu wypowiedzi do osoby mówiącej.

 • Speaking (mówienie) – w ramach której przypada 15 minut na parę kandydatów.
  Część pierwsza egzaminu ustnego to krótka wymiana zdań między egzaminatorem a osobami zdającymi egzamin. Możesz spodziewać się nieskomplikowanych pytań o kwestie takie jak sposoby spędzania wolnego czasu, zainteresowania, pracę czy studia. Druga część to dyskusja na temat zestawu zdjęć. Część trzecia polega na rozmowie między Tobą i Twoim partnerem. W czwartej części egzaminu wspólnie z egzaminatorem omówicie bardziej szczegółowo kwestie poruszane w poprzednim zadaniu.

Wszystkie części pisemne zdawane są jednego dnia, podczas gdy do części ustnej można podejść na kilka dni przed lub po teście pisemnym. Termin egzaminu wyznaczany jest przez centrum egzaminacyjne.

 

Gdzie i kiedy można podejść do egzaminu?

Autoryzowane Centra Egzaminacyjne Cambridge English znajdują się w 26 miastach w Polsce, zaś same egzaminy odbywają się – w zależności od centrum – kilka razy w ciągu roku. Terminy egzaminów, są z góry wyznaczone przez Cambridge English i odbywają się w tych samych dniach na całym świecie. Dla przykładu na 2017 rok wyznaczono 22 terminy dla egzaminów “papierowych” oraz 16 terminów dla egzaminów odbywających się za pomocą komputera.

 

Udokumentowana znajomość angielskiego daje nam wiele możliwości rozwoju.

 

Co daje CAE?

Pisząc wcześniej, że Certificate in Advanced English uznawany jest na całym świecie, wcale nie przesadzałam. Jest to jeden z najpopularniejszych testów angielskiego na poziomie zaawansowanym. Jest honorowany przez ponad 6 000 instytucji na całym świecie – w tym przez uczelnie, instytucje rządowe i pracodawców.

Zacznijmy jednak od Polski.

 Jakie możliwości daje nam ten certyfikat w naszym kraju?

 • Jest akceptowany przez Urząd Służby Cywilnej jako dowód znajomości języka angielskiego wymaganej od pracowników polskiej służby cywilnej.

 • Jest uznawany przez MEN jako potwierdzenie znajomości języka wymaganej od przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.

 • Jest uznawany przez MEN jako potwierdzenie kwalifikacji językowych wymaganych od osób, które chcą przekwalifikować się na nauczycieli angielskiego. Oznacza to, że w połączeniu z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym pozwala on uczyć angielskiego w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich w całej Polsce.

 • Jest honorowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako potwierdzenie kwalifikacji językowych, które konieczne są do nadania stopnia dyplomatycznego.

 • Pozwala na zaliczenie zajęć z angielskiego na uczelniach wyższych, umożliwia uzyskanie zwolnienia z egzaminów końcowych z języka angielskiego oraz branie udziału w programach wymiany międzynarodowej czy międzyuczelnianej.

Egzamin CAE przydatny jest nie tylko podczas rekrutacji na uczelnie wyższe w Wielkiej Brytanii, Australii, USA i Kanadzie. Udokumentowana znajomość angielskiego na poziomie zaawansowanym jest również przepustką do studiowania na większości uczelni na całym świecie.

 

Co trzeba umieć, by zdać CAE?

Zgodnie z przyjętym przez Radę Europy Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego osoba, która opanowała język na poziomie C1 powinna nie tylko posługiwać się nim samodzielnie i niezależnie, ale i biegle. Co to oznacza w praktyce?

Jako zaawansowany użytkownik języka powinieneś być w stanie zrozumieć różnorodne, obszerne i wymagające teksty, wychwytując nie tylko ich znaczenie podstawowe, ale i podteksty czy nastawienie autora. Jeśli chodzi o mówienie, musisz być zdolny do płynnego i swobodnego wypowiadania się niezależnie od sytuacji, a także szybkiego dobierania odpowiednich sformułowań. Twoje wypowiedzi – zarówno ustne, jak i pisemne – powinny być przejrzyste i dobrze skonstruowane. Powinieneś znać i stosować reguły gramatyczne oraz narzędzia językowe na zaawansowanym poziomie.

 

29319090_s

 

Jak przygotować się do CAE?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz od tego, na którym etapie swojej “podróży” do certyfikatu CAE jesteś w tym momencie. Ponieważ sama mam już tę “podróż” za sobą, postaram się dać Ci kilka rad, które – mam nadzieję – pozwolą Ci lepiej przygotować się do tego egzaminu i podejść do niego z większym spokojem i pewnością siebie.

 1. Otaczaj się językiem – ucz się przez “osmozę” :)

  Tak, wiem, że to brzmi banalnie, ale to naprawdę pomaga! Taka praktyka może Ci się pięknie odwdzięczyć zwłaszcza w części Reading and Use of English. Pamiętasz, że pojawiają się tam zadania, w ramach których musisz wybrać odpowiednie słowo do wstawienia w lukę? No właśnie… Mając częsty kontakt z językiem, najzwyczajniej w świecie przyzwyczaisz się do poprawnych form. Staną się one dla Ciebie na tyle naturalne, że bez większego problemu wybierzesz poprawną odpowiedź.

  Zastosowanie: Rób, jak lubisz :)

  Chcesz wiedzieć, co dzieje się na świecie? Przeglądaj zagraniczne gazety i portale zamiast tych polskich.

  Jesteś fanem muzyki? Postaw na anglojęzycznych wykonawców. Wsłuchuj się w teksty, śpiewaj, staraj się spisywać słowa piosenek ze słuchu albo skorzystaj z serwisów, które umożliwiają Ci ćwiczenie słuchu :)

  Chcesz w wolnym czasie zrelaksować się przy dobrym filmie albo serialu? Wyłącz polskiego lektora czy napisy. Połączysz przyjemnie z pożytecznym.
  Masz po prostu ochotę po-nic-nie-robić i poleżeć w łóżku, grzebiąc w internecie? Ok, możesz, ale po angielskojęzycznym internecie. Tak, nawet portale plotkarskie czy filmiki z uroczymi pieskami.

  Jesteś książkolubem? Wspaniale! Nie muszę Cię chyba przekonywać, że czytanie książek w oryginale to cudowne doświadczenie – zarówno ze względów językowych, jak i przyjemności z czytania. Warto jednak, byś dodatkowo od czasu do czasu poczytał sobie na głos. Zwłaszcza jeśli bohaterowie Twojej książki posługują się różnymi wersjami angielskiego (np. American English vs. British English) lub mówią z innymi akcentami – możesz wtedy pobawić się w ich odwzorowywanie. Dobra zabawa gwarantowana. Lepiej tylko upewnij się wcześniej, że jesteś sam w domu… :)

 2. Naucz się zdawać egzaminy

  Znajomość angielskiego na poziomie zaawansowanym to jedno, jednak aby zdać egzamin, musisz też znać… sam egzamin. Brzmi absurdalnie? Cóż, ale taka prawda. Nawet jeśli jesteś językowym geniuszem, bez znajomości egzaminu nie będzie Ci z nim łatwo. Obeznanie z typami zadań, które pojawiają się na egzaminie jest naprawdę ważne. Nie tylko pozwoli Ci ono lepiej się przygotować, ale i uniknąć stresu i zaoszczędzić nieco czasu, który inaczej zmarnowałbyś na próby zrozumienia zadań.

  Zastosowanie: Rozwiązuj przykładowe testy egzaminacyjne, szukaj egzaminów z poprzednich lat i staraj się rozwiązywać ich jak najwięcej. Nie zapominaj jednak o ich sprawdzaniu z kluczem odpowiedzi. Jeśli przygotowujesz się do egzaminu samodzielnie, warto, byś zainwestował w książki z testami. Jeśli chodzisz na kurs do szkoły językowej, poproś o pomoc swojego lektora.

  Przykładowe testy egzaminacyjne możesz pobrać tutaj: CAE exam sample

 1. Ułatw sobie pracę – przygotuj sobie pewne schematy

  Przerabiając zadania egzaminacyjne, z pewnością zauważysz, że pewne tematy częściowo się powtarzają – zwłaszcza w częściach Writing i Speaking. Ćwicząc swoje wypracowania czy wypowiedzi ustne, postaraj się wypracować sobie pewne uniwersalne frazy, które dodadzą nieco szyku Twoim tekstom.

  Zastosowanie: Kiedy tylko się da – choć oczywiście z umiarem :) Nie chcesz w końcu się zbytnio powtarzać. Mając jednak kilka takich fraz, będziesz czuł się bezpieczniej i pewniej, a to z kolei pozwoli Ci bardziej skupić się na egzaminie. To bardzo ważne, masz w końcu ograniczony czas. Nie mówiąc już o tym, że łatwiej “dobrniesz” do wymaganego limitu słów i zapełnisz swój czas na egzaminie ustnym, nie doprowadzając do niezręcznej ciszy.

 2. Nie zapomnij o słownictwie na odpowiednim poziomie!

  Często ucząc się języka, skupiamy się zbytnio na kwestiach “technicznych”, zapominając przy tym, że język to przede wszystkim słowa!

  Oczywiście, stosowanie skomplikowanych struktur gramatycznych z pewnością pozwoli Ci na zdobycie kilku dodatkowych punktów na egzaminie. Nie zda się to jednak na wiele, jeżeli nie będziesz w stanie dostosować do nich swojego zasobu słownictwa. Potrzebne jest ono w końcu w każdej części egzaminu!

  Choć zawsze lepiej jest użyć czegoś prostszego i zrobić to poprawnie, niż popełnić błąd przy zbyt skomplikowanych słowach, naprawdę warto, byś przyswoił sobie bazę słówek, które zrobią wrażenie na Twoich egzaminatorach. :)

  Zastosowanie: Tutaj z pomocą przyjdzie Ci Fiszkoteka! W naszej ofercie znajdziesz kurs słownictwa na poziomie C1, które pomoże Ci przyswoić angielskie słówka znacznie łatwiej i szybciej, niż wydawałoby Ci się to możliwe. Został on przygotowany specjalnie z myślą o osobach, które chcą podejść do egzaminu Cambridge English: Advanced.
  Zawiera on aż 1500 (!) przydatnych słówek i zwrotów wraz z przykładami ich użycia. Chcesz go wypróbować? Kliknij tu: https://fiszkoteka.pl/kurs/164-slownictwo-do-cae  :)

  Nauka angielskiego może być naprawdę prosta i przyjemna – nawet w domu! Z Fiszkoteką możesz uczyć się online, kiedy tylko chcesz. A dzięki fiszkotekowej aplikacji, możesz zabrać naukę ze sobą wszędzie i przerabiać nasze kursy angielskiego w dowolnej sytuacji. Nigdy więcej zmarnowanego czasu w kolejce! :)

   

Powodzenia na egzaminie! :)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *