Business English – co to właściwie jest?

41862418_m

Business English – to brzmi groźnie. Tylko… co to właściwie jest? Słownictwo bardzo fachowe, typowe dla finansów czy ekonomii? A może po prostu bardzo praktyczne, przydatne do pisania formalnych e-maili czy robienia prezentacji? Przekonajmy się, czym tak naprawdę jest Angielski w Biznesie.

Nie taki diabeł straszny…

Kiedy myślimy o Business English przed oczami ukazują się nam:

  • angielski finansowy (stocks & bonds),

  • nudne fuzje i przejęcia (mergers & acquisitions),

  • wyrażenia ekonomiczne (inflation & interest rates).

Słuchacze wysłani przez pracodawców na taki kurs nierzadko już na pierwszych zajęciach z błagalną miną proszą o powrót do “normalnego” angielskiego.

Business English to jednak nic innego jak ogólny angielski z elementami języka biznesowego, które są niezbędne do codziennej pracy – pisania maili, negocjacji czy small talku.

Zajęcia takie są bardzo praktyczne – jest dużo konwersacji, odgrywania ról czy pisania tekstów użytkowych. Nie jesteśmy bombardowani zawiłościami działania giełdy i naprawdę nie musimy wiedzieć w jaki sposób usprawnić linię produkcyjną w firmie specjalizującej się produkcją czekolady (mniam!).

Natomiast dzięki takiemu kursowi będziemy uzbrojeni w wiedzę potrzebną do przetrwania w środowisku biznesowym (Office Survival English) i z radością zasiądziemy do kolejnego maila od naszego anglojęzycznego klienta.

 

English for Specific Purposes

Jeśli jednak naprawdę chcemy się dowiedzieć czym są te fuzje, czy też inne przejęcia lub zarządzamy łańcuchem dostaw i potrzebne jest nam fachowe słownictwo, wówczas wybierzmy kurs specjalistyczny – Financial English czy English for Logistics.

Będziemy mieli wtedy pewność, że kurs będzie obejmował zagadnienia, które nas interesują, a jednocześnie będziemy ćwiczyć wszystkie elementy zawarte w zwykłym kursie Business English.

Czy trzeba mieć wiedzę z danej dziedziny żeby wynieść coś z kursu specjalistycznego? I tak i nie – kursy Legal czy Accounting nie podparte wiedzą mogą być bezużyteczne, ale z dobrze poprowadzonego kursu Financial English można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, na przykład o działaniu rynków finansowych.

 

A może certyfikat?

Jeśli zależy nam na potwierdzeniu naszej wiedzy z języka angielskiego biznesowego certyfikatem, możemy podejść do BEC – Business Certificate of English, LCCI IQ, lub TOEIC. Są to najbardziej rozpoznawalne przez pracodawców egzaminy w Polsce, potwierdzające znajomość Business English na poziomach od A1 do C2.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie do egzaminu z wąskiej dziedziny, np. Legal English (TOLES – Test of Legal English Skills), bądź English for Accounting (LCCI). Certyfikat nie tylko dobrze wygląda w CV, ale też ukierunkowuje naukę na cel, co działa bardzo motywująco.

 

Więcej niż słówka

Angielski biznesowy to nie tylko zestawienia bilansowe (balance sheet) czy rachunek zysków i strat (profit & loss account) oraz wkuwanie długich list niepowiązanych ze sobą słówek.

Źródłem naszej wiedzy mogą być porywające przemówienia wielkich ludzi, które wprowadzą nas w świat biznesu, artykuły dotyczące bieżącej sytuacji na świecie czy uczenie się sztuki prezentacji od najlepszych.

A jeśli chcemy pójść krok dalej, spróbujmy swoich sił w kursie online np. z kreatywnego rozwiązywania problemów, oczywiście po angielsku.

Nie traktujmy Business English jako cel, ale środek w zgłębianiu wiedzy o świecie, a wtedy wychodząc w sobotni wieczór z kina będziemy dokładnie wiedzieć czym był ten wielki “short” :).

 

Autor: Monika Sadowska, Key Account Manager Fiszkoteki
monia
Od 8 lat trener języka angielskiego, specjalizujący się w języku biznesowym. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Anglistyki oraz Szkoły Głównej Handlowej, specjalizacja – International Business.
Pasjonuje się nowymi trendami w edukacji, zastosowaniem najnowszych technologii w procesach nauczania oraz uczenia się oraz podawaniem zdobytej wiedzy dalej :).
Od 2016 roku jest związana z Fiszkoteka.pl, gdzie dzieląc się swoim doświadczeniem pomaga w osiąganiu sukcesów firmom i szkołom językowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *