14 powodów, by nauczyć się szwedzkiego

38026253_m

„Najszczęśliwszy naród na ziemi” – jedno hasło, a nasze myśli od razu wędrują na północ Europy. I słusznie, bo wszystkie trzy państwa skandynawskie znajdują się w pierwszej dziesiątce rankingu ONZ World Happiness Index, którą zamyka właśnie Szwecja. Co takiego ma ten kraj i czy nauka szwedzkiego się opłaca? Kilka poniższych powodów pokaże Wam, dlaczego to na ten język warto zwrócić uwagę!

1. Łatwiej znajdziesz pracę w Szwecji

Żyć w państwie dobrobytu. Brzmi nieźle, prawda? To wcale nie takie trudne do osiągnięcia. Na początek wystarczy opanować podstawy języka, żeby łatwiej odnaleźć się w odmiennej sytuacji i budować relacje z nowo poznanymi ludźmi. O tanie loty do Szwecji nie trudno, a później wystarczy już tylko rozglądać się za interesującą pracą. Taką na pewno łatwiej będzie dostać umiejąc posługiwać się językiem szwedzkim!

2. Zdobędziesz dodatkową pracę

Łatwo poprawić swoją sytuację ekonomiczną można też bez emigrowania z kraju. Posługując się tak niszowym językiem jak szwedzki, bez trudu znajdziesz pracę udzielając lekcji, a tym samym będziesz miał jeszcze więcej motywacji do nauki!

3. Wzbogacisz swoje CV

Umiejętność posługiwania się szwedzkim to na pewno coś, co będzie Cię wyróżniało. Uwaga każdego zostanie zwrócona na tę niecodzienną zaletę, a kto wie, może zaowocuje znalezieniem dobrze płatnej pracy? Na pozór niewielki rynek zapotrzebowania na osoby szwedzkojęzyczne ma niezwykle dużo do zaoferowania. Spróbuj tylko przejrzeć oferty pracy!

4. Zaprzyjaźnisz się z równością

To co jest bardzo charakterystyczne dla kultury szwedzkiej to tolerancyjność. Nie chodzi tu tylko o związki homoseksualne, czy akceptację innych kultur. Szwedzi jak mało kto dbają o równouprawnienie kobiet, czy równość społeczną na innych polach. Sama rodzina królewska jest tego idealnym przykładem. Król Karol swoją przyszłą żonę, a obecną królową Szwecji – Królową Sylwię, poznał, gdy pracowała jako hostessa na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Z kolei mąż następczyni tronu – księżniczki Wiktorii, był jej trenerem na siłowni.

5. Zrozumiesz duński i norweski!

Znając szwedzki można porozumieć się również z Duńczykami i Norwegami. Tych pierwszych lepiej zrozumiesz na piśmie, z kolei z drugimi stosunkowo swobodnie dogadasz się nawet wymieniając zdania. Ze względu na wpływy historyczne, języki te są do siebie podobne, więc po opanowaniu jednego, łatwiej zacząć naukę kolejnego.

6. Nazwiesz to, co nienazwane po polsku

Szwedzi długo wyczekiwany piątek świętują spokojnym wieczorem, z kocem na kanapie, winem i przekąskami, nierzadko przed telewizorem i taki sposób spędzania piątku nazywają „fredagsmys”, a więc „piątkowa przytulność”. Piękne zjawisko odbijającego się w wodzie blasku księżyca również zostało przez Szwedów nazwane – „mångata” to dosłownie „droga księżycowa”. Jako naród kochający kawę, Szwedzi piją ją z dolewkami. Trzecia dolewka kawy do tej samej filiżanki nazywana jest „tretar”. Jednak nie tylko to, co piękne i przyjemne zostało nazwane przez Szwedów. „Skadeglädje” to radość płynąca z niepowodzeń innych. Czy nie łatwiej byłoby opisywać rzeczywistość mając słownik wzbogacony o te słowa? :)

7. Praca stanie się przyjemniejsza dzięki fice

Fika to szwedzka przerwa na kawę. W ciągu jednego dnia jest ich kilka. To spokojny, przyjemny czas, kiedy powoli, bez pośpiechu popija się ten przywracający energię napar i zajada cynamonowymi bułeczkami czyli „kanelbullar”. Istnieje również czasownik określający takie przerwy, a jest nim „att fika”.

8. Poszerzysz wiedzę historyczną

Nauka szwedzkiego zachęca do poznawania kultury i historii tego kraju. Tę z kolei w dużej mierze stanowią Wikingowie i ich dzieje. Szybko dowiesz się, że to właśnie oni, a nie Krzysztof Kolumb, jako pierwsi dotarli do Ameryki i to właśnie Wikingowie są wynalazcami chrupkiego pieczywa. Czy logo pieczywa Wasa nie kojarzy się jednoznacznie ze Szwecją? :)

9. Podążysz śladami wielkich marek

Ilość firm pochodzących ze Szwecji jest imponująca, a nierzadko również zaskakująca. Oto przykłady znanych, szwedzkich marek: Spotify, Volvo, IKEA, H&M, Happy Socks, Daniel Wellington, Electrolux, SAAB, Ericsson, Absolut, Skanska, Vagabond, KappAhl, Jula, Nordea, Scania, Wasa, Duka.

10. Jedne z najbardziej znanych nagród rozdawane są w Szwecji

Rozdanie nagrody imienia szwedzkiego wynalazcy dynamitu – nagrody Nobla odbywa się w Sztokholmie i jest prestiżowym wydarzeniem na skalę światową.

11. Przekonasz się jak wiele muzyki jest ze Szwecji

Szwecja, po Stanach i Wielkiej Brytanii, jest trzecim na świecie eksporterem muzyki. Popularne zespoły i wykonawcy z tego kraju to między innymi: ABBA, Avicii, Lykke Li, Swedish House Mafia czy Dr Alban. Istnieje też wiele świetnych zespołów, które wykonują swoje utwory po szwedzku.
Naukę języka przyjemnie praktykuje się słuchając szwedzkojęzycznych wykonawców.

12. Wiedzę o kraju zgłębisz czytając kryminały

Szwecja słynie ze świetnych kryminałów, których akcja często umiejscowiona jest w tym pięknym kraju. Dzięki czytaniu tych, jak i innych gatunków książek pochodzących ze Szwecji łatwo zaznajomisz się z kulturą i lepiej zrozumiesz szwedzką mentalność.

13. Dowiesz się, jak poprawnie czytać wielkie nazwiska

Angielskie, francuskie czy niemieckie nazwiska i nazwy własne większość z nas stara się wymawiać poprawnie. Jak jest ze szwedzkimi? Warto zastanowić się nad wymową takich nazwisk jak: Ingmar Bergman, Astrid Lindgren, August Strindberg, Stieg Larson czy Emanuel Swedenborg, która często bywa zaskakująca. Dzięki nauce szwedzkiego będzie to dla Ciebie tak oczywiste, jak wymowa nazwisk takich jak Shakespeare, Hugo czy Goethe.

14. Zrozumiesz i przeczytasz nazwy produktów w IKEA

IKEA na każdym kroku podkreśla swoją szwedzkość – począwszy od wykorzystywanych kolorów, przez oferowane jedzenie po nazwy produktów. Te ostatnie często stanowią nazwy własne, ale jest też pula takich, które niosą ze sobą wartość znaczeniową, jak np. nazwa tkaniny „önskedröm”, czyli „mrzonka” albo garnek „snytsig”, co oznacza „elegancki, stylowy”.

To co, kiedy zaczynasz naukę? ;)

Autor: Martyna Wojciechowska

Chcesz nauczyć się szwedzkiego, ale nie wiesz, od czego zacząć? Koniecznie przetestuj nowe kursy szwedzkiego dostępne w Fiszkotece!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *